NA WAŁBRZYCH !

Pozostało 7 dni do rozstrzygnięć półfinałowych – czas zatem przybliżyć zespoły uczestniczące w tym siatkarskim wydarzeniu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

 • 5 kwietnia (piątek)
 • 17:00 Aqua-Zdrój vs Trefl Lębork
 • 20:00 Orzeł Międzyrzecz vs Chrobry Głogów
 • 6 kwietnia (sobota)
 • 14:00 Trefl Lębork vs Orzeł Międzyrzecz
 • 17:00 Aqua-Zdrój vs Chrobry Głogów
 • 7 kwietnia (niedziela)
 • 12:00 Chrobry Głogów vs Trefl Lębork
 • 15:00 Aqua-Zdrój vs Orzeł Międzyrzecz

Turniej w Wałbrzychu będzie jednym z trzech półfinałów. Dwanaście ekip (po dwie z każdej z grup) awansowało do dalszych etapów. W większości przypadków awans uzyskały zespoły, które po rundzie zasadniczej uplasowały się w najlepszej czwórce swojej grupy. Wyjątkiem jest postawa Trefla Lębork, który przebrnął przez dwie fazy play-off startując z siódmej lokaty, zatem dwukrotnie musieli zaczynać rywalizację bez przewagi własnego parkietu. I to właśnie od młodych siatkarzy z Pomorza zaczniemy naszą prezentację zespołów.

Trefl Lębork 

 • sezon 2016/17 – II liga –  III miejsce w grupie 1
 • sezon 2017/18 – II liga –  III miejsce w grupie 1
 • sezon 2018/19 – 13 wygranych, 10 porażek

W obecnych rozgrywkach można nazwać pomorzan rewelacją na parkietach trzeciego szczebla rozgrywek, bowiem podopieczni Edwarda Pawluna dwukrotnie zwyciężali zarówno I jak i II rundę play-off odprawiając z kwitkiem wyżej notowanych: Stal Grudziądz (w serii 3:0) oraz Stoczniowiec Gdańsk (w serii 3:1). Drużyna składa się z bardzo młodych zawodników, będących bezpośrednim zapleczem młodzieżowym Trefla Gdańsk (kilka meczów w sezonie 2018/19 rozegrano właśnie w stolicy Pomorza).

 

KS Orzeł Międzyrzecz

 • sezon 2016/17 – II liga –  VII miejsce w grupie 1
 • sezon 2017/18 – II liga –  VI miejsce w turnieju finałowym o awans do I ligi
 • sezon 2018/19 – 19 wygranych, 3 porażki

Zespół KS Orzeł Międzyrzecz to kontynuator tradycji MKS Orła Międzyrzecz, założonego w 1994r. mający w swoim dorobku kilka sezonów na drugim szczeblu rozgrywek (Seria B i późniejsza I liga) zajmując w nim najwyższe w historii międzyrzeckiej siatkówki 4 miejsce w rozgrywkach 2008/09. Międzyrzecz na siatkarskich parkietach rozsławia do tej pory 42 letni już weteran polskiej siatkówki Dawid Murek, który przed kilkoma tygodniami utrzymał w I lidze AZS Częstochowa, czyli klub do którego odszedł w wieku 18 lat… właśnie z rodzinnego Międzyrzecza. Czy siatkarze z ziemi lubuskiej mają jakieś związki z Wałbrzychem? W sezonie 2001/02 to właśnie Orzeł stanął na drodze Juventuru Wałbrzych (zajął miejsce rozwiązanego 2 lata wcześniej Chełmca) do awansu na drugi szczebel. W decydującym meczu w tie breaku lepsi okazali się podopieczni Jerzego Boguty i to oni mogli cieszyć się z awansu. Wałbrzych na to musiał czekać aż 12 lat, podejmując w międzyczasie nieudane próby powrotu do I ligi. W składzie obu drużyn próżno szukać znajomych nazwisk (od ostatniego starcia minęło bowiem 17 lat) jednak warto by było „zrewanżować się” międzyrzeckim Orłom prowadzonym przez Marcina Karbowiaka. W drużynie warto zwrócić uwagę na doświadczonych zawodników: rozgrywający Piotr Haładus oraz przyjmujący Mariusz Szulikowski, którzy przed sezonem byli podporą drużyny dochodząc do turnieju finałowego (ostatecznie zajmując ostatnie, 6 miejsce).

 

SPS Chrobry Głogów

 • sezon 2016/17 – II liga –  III miejsce w grupie 4
 • sezon 2017/18 – II liga –  IV miejsce w turnieju finałowym o awans do I ligi
 • sezon 2018/19 – 21 wygranych, 4 porażki

Drużyna z Głogowa występuje w rozgrywkach II ligowych od sezonu 2013/14 sukcesywnie budując pozycję nie tylko na arenie Dolnego Śląska ale również na mapie Polski. Zwieńczeniem tych działań był udział w ubiegłorocznym turnieju finałowym o awans do I ligi, w którym głogowianie zajęli 4 miejsce (w gronie 6 ekip). W rozgrywkach 2018/19 liga skojarzyła nasze zespoły, w drugiej kolejce w Wałbrzychu wygrana gospodarzy 3:1, w rewanżu upadła głogowska twierdza (niezdobyta od przeszło 2 lat) bez wywalczenia nawet seta. Bilans 2:0 dla MKS Aqua-Zdrój, jednak teraz to już historia. Trzeba napisać kolejny rozdział na nowo. W ekipie pomarańczowych należy wyróżnić Grzegorza Kokocińskiego, weterana polskich i zagranicznych boisk (w przeszłości reprezentował barwy AZS Częstochowa, Delecty Bydgoszcz, Jadaru Radom, Farta Kielce czy BBTS Bielsko Biała oraz francuskiego VC Harnes). Mierzący 195cm środkowy jest także byłym reprezentantem Polski w kategoriach młodzieżowych oraz w przeszłości bronił również barw Chełmca Wałbrzych w rozgrywkach centralnych, zdobywając w 1997r. Wicemistrzostwo Polski kadetów z trenerem-legendą Waldemarem Szczepanowskim oraz kolegami z wałbrzyskiej ekipy. Drugą czołową postacią drużyny jest leworęczny rozgrywający Łukasz Jurkojć, mający również bogate CV (Joker Piła, Ślepsk Suwałki, TSV Sanok). Zespół Dominika Walencieja od początku sezonu prezentuje równy poziom, zwyciężając w II rundzie play-off z Astrą Nowa Sól (w serii 3:1, w tym dwukrotnie na boisku przeciwnika bez straty seta) zatem w hali Aqua-Zdrój czekają nas bardzo zacięte pojedynki. I o to chodzi !

 

MKS Aqua-Zdrój Wałbrzych

 • sezon 2017/18 – I liga –  11 miejsce w gronie 12 drużyn (spadek do II ligi)
 • sezon 2018/19 – 23 wygrane, 1 porażka

MKS Aqua-Zdrój Wałbrzych istnieje dopiero drugi sezon – debiutanckim były rozgrywki I ligi w sezonie 2017/18. Jesteśmy jednak kontynuatorem tradycji wałbrzyskich klubów Chełmiec, Juventur oraz Victoria PWSZ, które przez kilkadziesiąt lat występowały w ekstraklasie oraz I lidze (drugi poziom rozgrywek w Polsce). Największym sukcesem wałbrzyskiej siatkówki był zdobyty w 1993r. Puchar Polski a takie nazwiska jak Bebel, Ignaczak, Stelmach czy Janczak zapisały się w historii polskiego sportu. To właśnie wałbrzyscy wychowankowie przez lata stanowili o sile polskiej siatkówki, zasilając kluby ekstraklasowe. W ubiegłorocznych rozgrywkach nie udało się utrzymać drugiego szczebla rozgrywek, przegrywając 1:3 w serii play-out z Olimpią Sulęcin (kilka tygodni temu przegrała swoją batalię z AGH Kraków, zatem w przyszłym sezonie wraca do II ligi). Drużyna przeszła roszadę kadrową, z ubiegłorocznego składu zostało jedynie 3 zawodników (Marcin Dereń, Michał Szydłowski oraz Sebastian Zieliński). Trenerem pozostał bardzo doświadczony szkoleniowiec Janusz Bułkowski, który podjął się zadania odbudowania zaufania oraz wywalczenia promocji szczebel wyżej. W tym celu skonstruowany został zespół, który w sezonie 2018/19 w rundzie zasadniczej oraz play-off odniósł 23 zwycięstwa i tylko 1 porażkę (na wyjeździe w 3 kolejce z Astrą Nowa Sól). Będąc gospodarzem turnieju liczymy na awans do turnieju finałowego – mamy również nadzieję, że kibice będą naszym siódmym zawodnikiem na boisku głośno wspierając dopingiem swoich ulubieńców !

Źródło zdjęć: fanpage klubów Trefl Lębork, KS Orzeł Międzyrzecz
Autorka zdjęć SPS Chrobry Głogów i MKS Aqua-Zdrój: Aneta Serafin